Our team

 


Previous members                                                                                            Current members

   
Claudia Abraham Claudia Abraham
Kathrin Andrich Kathrin Andrich
  Iris Apostel-Krause
Anup Arumughan Anup Arumughan (PhD student, 1210.1)
Vinayagam Arunachalam Vinayagam Arunachalam
  Jennifer Doreen Augsten
Katrin Bagola Katrin Bagola
Bianca Bauer Bianca Bauer
Simon Berberich(Master student f. Anne Steinhof bis 30.06.2016, 1007)
  Annaporna Bhat
Jan Bieschke Jan Bieschke
Malla Bimalla(Trainee f. A. Böddrich, 1.26, Nepal, Neurocure Neuroscience)
Nicole Bock Nicole Bock
Svenja Bolz (Bachelor student f. A. Böddrich, 1202)
Anne Borowski
Lamia Bouguerne (Master student f. A. Prigione, 1203)
Yacine Bounab Yacine Bounab
Anja Briese
Raul Bukowiecki Raul Bukowiecki (PhD student f. A. Prigione, 1210.2)
  Anne Busch
Branca Cajavec Branca Cajavec
Irene Carod
  Laura Benitez Casanova
Gautam Chaurasia Gautam Chaurasia
Ina Dieckmann Ina Dieckmann
Nea Dierolf(Master student f. P. Trepte, 1.21)
Franziska Dinter (Master student f. A. Prigione, 1203)
Christin Donner
Ulrike Drewes
Anja Dröge Anja Dröge
Dagmar Ehrnhöfer Dagmar Ehrnhöfer
  Thomas Ehrnhöfer
Sabine Engemann Sabine Engemann
  Figen Ertas
Claudia Eulenberg Claudia Eulenberg
Maik Faltysek Maik Faltysek
Claudia Felsch
  Christian Fink
  Leonhard Fister
Raphaele Foulle Raphaele Foulle
Ralf Friedrich Ralf Friedrich
Anja Fritzsche Anja Fritzsche
Matthias Futschik Matthias Futschik
Klaus Genser Klaus Genser
Heike Göhler Heike Göhler
Gerlinde Grelle Gerlinde Grelle(Engineer, biotechnologist, 1202)
Saskia Gressel
Nicole Groenke
  Anja Guhra
Stephanie Haase Stephanie Haase
  Ulrike Hagen
Anne Hahmann(TA trainee, azubi, f. P. Trepte, 1.08)
Anna Happe-Kramer Anna Happe-Kramer
  Renate Hasenbank
Regine Hasenkopf(Master student f. A. Buntru, 1.07)
Antje Haug Antje Haug
Denise Heidler (Praktikantin (TA-Azubi) f. Prigione/Mlody, 1203)
  Michael Henriksen
Martin Herbst Martin Herbst
Christin Hesse
Sheila Hoffmann
Sabine Horn Sabine Horn
Inna Hoyer Inna Hoyer
Ulrike Hübner
Melanie Humpenöder (Student assistant f. A. Böddrich bis 31.5.16, 1.08)
Manuela Jacob Manuela Jacob
  Philipp Jäger
  Marina Jahns
Isabelle Jansen (Master student f. Anne Steinhof, 1007)
Sha Jin
  Carmen Judis
Ronny Kalis Ronny Kalis
  Stefanie Kasper
Tina Kausel Tina Kausel
Kaymak
Birgit Kersten Birgit Kersten
Christopher Kessler (Trainee f. A. Böddrich, 1.07)
Sylvia Kietzmann Sylvia Kietzmann
Loni Klaus (Master student f. A. Buntru, 1007)
Daniela Kleckers Daniela Kleckers
Maria Knoblich Maria Knoblich
Young-In Ko Young-In Ko (PhD student, 1006)
Matthias Könn Matthias Könn
Susanne Köppen Susanne Köppen
Marja Kornhuber (Master student f. Anup, 0285)
Susanne Kostka Susanne Kostka
Manuel Krispin Manuel Krispin
  Sylvia Krobitsch
Sabrina Kruse (Engineer f. Philipp Trepte, 1.21)
Maciej Lalowski Maciej Lalowski
  Hans Lehrach jr.
  Iva Lelios
Megan Leong (Master student f. A. Prigione, 1203)
  Anna Lewandowski
  Elena Lucas
  Barbara Lucke
  Melanie Manzke
Phoebe Markovic Phoebe Markovic
Stefan Maul
Sonia Mazzitelli
Benjamin McMahon (Trainee f. A. Buntru, 1.21(?))
Sascha Mintzlaff Sascha Mintzlaff
Angeli Möller Angeli Möller
Annekathrin Möller Annekathrin Möller
Katja Mühlenberg
Eva-Christina Müller Eva-Christina Müller
Stanley Myers O’Mulloy (Intern (pupil), div. rooms)
Sandra Neuendorf Sandra Neuendorf
  Cecilia Nicoletti
  Julia Niepelt
Anna Norton Anna Norton
  Yetunde Odunsi
Albrecht Otto Albrecht Otto
  Inken Padberg
Christine Petersen Christine Petersen
Spyros Petrakis Spyros Petrakis
Vanessa Pfiffer
Steffi Plassmann Stephanie Plassmann
Pablo Porras Millan Pablo Porras Millan
Anita Pras (Collaboration from Ellen Nollen, 1.21)
Ellen Ramminger Ellen Ramminger
Tamas Rasko Tamas Rasko
Kirstin Rau Kirstin Rau
Susanne Rautenberg Susanne Rautenberg
Alexandra Redel Alexandra Redel(Technical assistant, 1204)
Sean-Patrick Riechers Sean-Patrick Riechers
  Uli Rockenbauch
Susanne Rohn Susanne Rohn
Eugenia Rojas Eugenia Rojas
Maxi Rothbart Maxi Rothbart
  Dana Rotte
Jenny Russ Jenny Russ
  Natalja Rutz
Linda Salzwedel
Maria Saßning(Master student f. A. Böddrich, 1.06.01)
  Kati Scharf
Franziska Schiele Franziska Schiele
Michael Schmidt Michael Schmidt
Vera Schmiedel(12 weeks trainee f. A. Buntru, 1.21)
Stefanie Schneider Stefanie Schneider
Anke Schönherr Anke Schönherr
Eileen Schormann
Nadja Schräpel (Master student f. A. Böddrich, 1202, 1.08)
Herwig Schüler Herwig Schüler
Margitta Schümann Margitta Schümann
Paul Schultze-Motel Paul Schultze-Motel
Sabrina Schulz
  Erik Schweitzer
Derya Sen
  Leticia Serra
  Maliha Shah
Luke Southan (Praktikant f. Prigione, 1203)
Silke Spading Silke Spading
Uli Stelzl Uli Stelzl
  Kerstin Stemmer
Kathrin Stilz (Gastaufenthalt bis 11.3.16)
Nadine Strempel (PhD student, 1.24)
Sarah Stricker
Martin Strödicke Martin Strödicke
Jaana Suopanki-Lalowski Jaana Suopanki-Lalowski
  Bernhard Suter
Babila Tachu Babila Tachu
Anne Tempelmeier (Master student f. Philipp Trepte, 1.21)
Pallavi Thaore
Lasse Thiem Lasse Thiem
Anke Thieme Anke Thieme
Jan Timm Jan Timm
Engin Toksoez Engin Toksoez
Julia Ucar (Trainee f. A. Buntru f. 1 Monat, 1.21)
Patrick Umbach Patrick Umbach
  Jose Miguel Urquiza
Tobias Vöpel (Arbeitet f. drei Wo. an Projekt m. A. Steinhof, 1006)
Stephanie Wälter Stephanie Wälter
Anne Wagner Anne Wagner
Lia Walcher (Praktikantin f. A. Prigione, 1203)
Jacqueline Walter Jacqueline Walter
Katja Welsch Katja Welsch
  Carsta Werner
Lindsay Willmore
Sascha Wiswedel Sascha Wiswedel
  Heike Wobst
Uwe Worm Uwe Worm
Sargon Yigit Sargon Yigit
Oleksandr Zabiegalov (Master student f. A. Prigione, 1203)
  Jana Zielinski